Pārlekt uz galveno saturu
Aktualitātes

Ceturtdien, 30. septembrī, plkst. 18.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā (Kronvalda bulvārī 9) atklās starptautisku izstādi Anatomija un ārpus tās (Anatomy & Beyond). Izstāde, kas būs skatāma līdz 31. janvārim, ļaus muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā integrēt septiņus medicīnas mākslas un biomākslas darbus. Jaunais muzejs Kronvalda bulvārī 9 durvis galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem vēra šovasar, piedāvājot ikvienam iepazīt cilvēka ķermeņa dažādību un ieskatīties tajā, ko parasti redz vien anatoms vai ķirurgs.

anatomybeyond.jpg

Izstādes Anatomija un ārpus tās kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier; Lielbritānija / Beļģija), kas muzejā vienkopus sapulcējusi sešus starptautiskus māksliniekus, kuri mākslu izmanto zinātnes izzināšanai.

"Mēs Anatomijas muzejā esam centušies rast balansu starp zinātni un vēsturi, anatomiju un mākslu, skaistuma un mirstīguma izjūtu. Ekspozīcijā integrētie mākslas darbi bagātinās muzeja apmeklējuma pieredzi un, cerams, mudinās muzeju apmeklēt tiem, kuri tam vēl nebija saņēmušies," stāsta RSU Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.

Izstādē pārstāvētā austrāliešu māksliniece Nīna Sellārsa (Nina Sellars) savā videodarbā ir atdzīvinājusi Melburnas Universitātes Anatomijas muzeja kolekcijā esošo 19. gadsimta preparētas rokas modeli, britu mākslinieki Endrū Kārnijs (Andrew Carnie) un Eleanora Krūka (Eleanor Crook) vēsta par kosmosa ceļojumu ietekmi uz cilvēka ķermeni un garu, bet Braiens V. Grīns (Bryan W. Green) no Lielbritānijas apdzejojis enerģijas divējādo dabu. Tikmēr amerikāņu mākslinieces Maras G. Haseltainas (Mara G. Haseltine) darbs Inhibētais SARS atspoguļo potenciālu koronavīrusa vairošanos nomācoša medikamenta darbību, bet pandēmijas laikos cerību pasaulē ar savu darbu vieš amerikāņu biomākslinieks Džo Deiviss (Joe Davis), kas, balstoties islāma tradīcijā un modernās DNS pavairošanas metodēs, atvedis uz Rīgas Anatomijas muzeju vairāk nekā 200 miljonu miljardu eņģeļu, kurus mākslinieks iekodējis DNS molekulā, kas klāj 0,75 mm lielu kniepadatas galviņu.

Lai piedalītos pasākumā, nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu un personas ID.

Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS (Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques), BIOMAB (Biological and Medical Art in Belgium), ARSIC (Art Researches Science international Collaborations) un MAA (The Medical Artists’ Association of Great Britain). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā Didzis Gavars.