ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS // ANATOMY & BEYOND
Mara G. Hazeltaina // Mara G. Haseltine
Inhibētais SARS // SARS Inhibited
Mara G. Hazeltaina ir māksliniece un vides aktīviste, kas, sadarbojoties ar zinātniekiem un inženieriem, rada darbus, kas atspoguļo saikni starp kultūras un bioloģisko evolūciju. Mara zinātniskus datus pārnes trīsdimensionālās skulptūrās un ir pazīstama ar mikroskopisku dzīvības formu lielformāta atainojumiem. Vairāk: www.calamara.com
Izstādē ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS apskatāms Maras veidotās skulptūras “Inhibētais SARS” makets. Oriģinālā skulptūra it kā iznirst no atspoguļojoša baseina Singapūras biotehnoloģiju mekas “Biopolis” centrālā laukuma pagalmā. Tā ir 3,65 metrus gara, 1,52 metrus plata un 2,74 metrus augsta. Skulptūras vijīgo skaistumu veido bronzas lējums ar mirdzoši sarkanu pārklājumu.
Foto no www.calamara.com
Mākslas darbs izveidots par godu starptautiskas zinātnieku komandas inovatīva medikamenta atklājumam 2002.—2003. gadā. Medikaments spēj pārtraukt SARS izraisošā vīrusa vairošanos un glābt inficēto cilvēku dzīvības. Tieši tāpat kā Covid-19 gadījumā, arī SARS izraisītājs ir koronovīruss, tikai toreiz tam dots nosaukums SARS-CoV-1. Singapūras “Biopolis” izvietotā skulptūra attēlo SARS izraisošā koronavīrusa proteāzes fragmentu — vīrusa replikācijai būtisku enzīmu. Bruģakmeņi starp abām skulptūras daļām imitē medikamenta ārējo apveidu, bet starp tām ejošais cilvēks simbolizē zāļu ārstniecisko iedarbību.
Šim sen tapušajam mākslas darbam ir spēcīga rezonanse šodienā. SARS-CoV-1 vīrusa un Covid-19 pandēmiju izraisošā koronovīrusa SARS-CoV-2 proteāzes ir tik līdzīgas, ka toreiz izgudrotās zāles nomāc gan vienu, gan otru vīrusu. Kā SARS inhibitors aprakstītais medikaments ir priekštecis tām zālēm, ko mūsdienās pārbauda, lai novērstu un ārstētu Covid-19.
Šajā “Inhibētais SARS” maketā starp skulptūras daļām redzamais skelets pārstāv cilvēci un tās nemitīgi mainīgo sasaisti ar vīrusiem un mikropasauli.
25. augustā Anatomijas muzejā norisinājās starptautisks simpozijs ANATOMY & BEYOND. Maras G. Hazeltainas lekcijas Exploring the Link Between Our Cultural & Biological Evolution through Art : in the Anthroprocene Age (Mūsu kulturālās un bioloģiskās evolūcijas saiknes izzināšana caur mākslu – antropocēnais laikmets) ierakstu iespējams noskatīties šeit:
Izstāde ANATOMY & BEYOND Anatomijas muzejā būs apskatāma līdz 31. janvārim. Izstādes kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier, Beļģija/Lielbritānija). Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS (Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques), BIOMAB (Biological and Medical Art in Belgium), ARSIC (Art Researches Science international Collaborations) un MAA (The Medical Artists’ Association of Great Britain). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā Dr. Didzis Gavars.