Pārlekt uz galveno saturu
Mierpilns

Anatomijas cilvēciskā puse. RSU Anatomijas muzejā tiks izstādīti ar roku izšūti portreti 

No 29. februāra līdz 27. aprīlim RSU Anatomijas muzejā, Kronvalda bulvārī 9, būs skatāma Baibas Rīberes personālizstāde “Mierpilns”. Izstādē būs apskatāmi ar roku izšūti portretu fragmenti - sešu dažādu cilvēku sejas vaibsti, kurus autore saskatījusi un iepazinusi, vērojot muzeja vitrīnās izstādītos preparātus. Izstādes atklāšana notiks 29. februārī no 18.00 līdz 22.00 kultūras pasākuma Rīga Last Thursdays ietvaros. Atklāšanas vakarā ieeja muzejā un izstādes apskate - bez maksas.  

Par darbu tapšanas ideju stāsta izstādes autore Baiba Rībere: “RSU Anatomijas muzejā tiek atgādināts, ka visi muzeja eksponāti ir kādreiz dzīvojušu cilvēku ķermeņu daļas. Tomēr to zināt un to ieraudzīt ar savām acīm – tās ir divas dažādas pieredzes. Manai pieredzei pievienojās vēl trešā nianse – strādāt muzejā. Laikam ejot, es kolekcijā sāku pamanīt arvien vairāk detaļas, kuras pirms tam nebiju ievērojusi. Tas radīja sajūtu, ka kolekcija ir pieņēmusi manu klātbūtni, palēnām atklājot savus noslēpumus. Eksponātiem, kas uz mani atstāja vispaliekošāko iespaidu, bija detaļa, ko pat neanatoms atpazītu kā cilvēka ķermeņa daļu, – dažiem slapjajiem preparātiem bija sejas vaibsti. Mums nav zināms ne šo cilvēku vārds, ne profesija, pat ne tas, no kā viņi miruši, taču muzejā atrodas visdārgākais, kas viņiem jebkad ir piederējis, – viņu ķermenis, kurš stāsta viņu dzīvesstāstu savā veidā.”  

Izstādē aplūkojamos darbos atmesta šo eksponātu anatomiskā nozīme un pat preparātu traukos redzamā krāsu palete, atstājot tikai gaismā un ēnā iezīmētos sejas vaibstus. Portreti izšūti uz medicīniskās marles, tādējādi atsaucoties uz medicīnas vēsturi, materiāla simboliku, kā arī pašu muzeja kolekciju. Tā kā cilvēki, kuru ķermeņa fragmenti atrodas RSU Anatomijas muzeja kolekcijā, ir anonīmi, par darbu nosaukumiem izmantoti šo cilvēku unikālie “vārdi”, ar kādiem tie pazīstami muzeja darbiniekiem, – eksponātu signējuma numuri. Portreti balansē starp trauslo un izturīgo, mirušo, bet joprojām dzīvojošo, brīvo, taču ierobežoto, neatpazīstamo, bet visiem it kā zināmo. Mierpilni portretu fragmenti, kuru pilnība slēpjas anatomiskās kolekcijas esībā.  

Baiba Rībere (Baiba Rieber) strādā ar tekstilu un ir specializējusies izšūšanā ar rokām. Autore izšūšanu apguvusi Karaliskajā rokdarbu skolā Apvienotajā Karalistē (Royal School of Needlework, UK) un Lesāža skolā Francijā (Ecole Lesage, FR), kā arī mācījusies dažādas rokdarbu tehnikas pie privātiem meistariem. Baiba Rībere ir strādājusi vairākos muzejos un atmiņas institūcijās un šobrīd viņa strādā RSU Anatomijas muzejā. Savos darbos viņa bieži iedvesmojas no vēsturiskām kolekcijām un tajās atrodamajiem priekšmetiem. Šī ir autores pirmā personālizstāde. 

Atrašanās vieta kartē

Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsuatrsu[pnkts]lv.

As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsuatrsu[pnkts]lv.

Datums: -