Pārlekt uz galveno saturu
Kino vakars un diskusija “Apziņas rašanās"

Kino un diskusija cikla pirmajā vakarā 25. augustā plkst. 18 tiks izrādīta digitalizēta dokumentālā mācību kinofilma Apziņa un tās rašanās.
Filmas valoda – krievu, subtitri latviešu un angļu valodās.
Filmas garums – 30 minūtes.

    Filmas anotācija

    Cilvēks – Homo Sapiens – radības kronis, kam, atšķirībā no dzīvniekiem, piemīt saprāts un apziņa. 

    Kas bija pirmais – apziņa vai matērija? Tas ir mūžsens jautājums un konflikts starp materiālismu un ideālismu. Materiālisms paģērē, ka notikusi miljoniem gadu ilga evolūcija, kuras laikā no pērtiķa izveidojās cilvēks – neandertālietis. Tālāk to veidoja un attīstīja gaita stāvus un darbs ar rokām, darbs kopienā un sabiedriskā dzīve, valoda kā saziņas un darbību koordinēšanas līdzeklis. Ļeņins teicis: “Cilvēka apziņa ne tikai atspoguļo objektīvo pasauli, bet arī to rada. Šim nolūkam apziņā dzimst ieceres, ieceres iemiesojas plānos, bet plāni īstenojas realitātē miljoniem cilvēku darba rezultātā.”

    Kijevas kinostudija pēc Vissavienības Augstākās un vidējās specialās izglītības komitejas pasūtījuma, 1971. g.
    Režisors M. Viņarskis, operators L. Štifanovs, konsultanti Dr.phil. S. Petruševskis un Dr.pfil. I. Maizels, scenārija autors I. Tupikins.
      

    Pēc filmas seansa aicinām piedalīties diskusijā. Diskusijas dalībnieki:

    • Dāvis Sīmanis, režisors, kino zinātnieks
    • Artis Svece, filozofs, publicists
    • Moderatore – RSU Vēstures muzeja vadītāja Daiga Dupate

    Šā cikla pasākumu apmeklējums – bez maksas. Apmeklēt kino vakarus varēs gan klātienē RSU Anatomijas muzejā, gan vērot tiešsaistē platformā Zoom. 
    Pieteikties iespējams šeit: https://www.rsu.lv/form/muzejs-diskusijas-250822

    Diskusiju cikla “Zinātnes, kultūras mantojuma un ideoloģijas krustpunkti RSU muzeja krājumā” kino vakari tiek rīkoti ar mērķi nodrošināt plašāku pieejamību RSU muzeja krājumā glabātajām vēsturiskajām mācību filmām, vienlaicīgi īstenojot to satura un kino māksliniecisko izteiksmes līdzekļu un to iedarbīguma analīzi un skaidrošanu, kā arī veidot sabiedrības izpratni par padomju režīma ideoloģisko audzināšanu kā nozīmīgu kultūrvēsturisku fenomenu XX gs. otrajā pusē un veicināt paaudžu savstarpējo sapratni.

    Diskusiju ciklu “Zinātnes, kultūras mantojuma un ideoloģijas krustpunkti RSU muzeja krājumā” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

    logo-josla-isa-02.png

    Atrašanās vieta kartē

    Telpa
    RSU Anatomijas muzejs

    Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsuatrsu[pnkts]lv.

    As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsuatrsu[pnkts]lv.

    Datums: