Pārlekt uz galveno saturu

ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS // ANATOMY & BEYOND
Džo Deiviss // Joe Davis
Baitul Ma'mur: Eņģeļu nams // Baitul Ma'mur: House of Angels

1y6a3966-2.jpg

Džo Deiviss ir mākslinieks un pētnieks Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta Bioloģijas departamentā un Hārvardas Medicīnas skolas Džordža Čērča (George Church) laboratorijā.  Viņa darbs saistīts ar biomākslu. Vairākos Deivisa projektos izmantota "DNS programmēšanas valoda", lai literārus tekstus un attēlus  kodētu DNS molekulās. Viņa darbi bieži citēti arī zinātniskā literatūrā. Deivisa darbs “Baitul Ma’mur: Eņģeļu nams” tapis sadarbībā ar Sāru Hanu (Sarah Khan; Pešavāra, Pakistāna), Kailu Kromeru (Kyle Cromer; Stenforda), Džordžu Čērču (George Church; Hārvarda) un citiem.

"Ir kāda gadsimtiem sena tradīcija, kas saistīta ar eņģeļu radīšanu, atkārtojot konkrētu frāzi arābu valodā.  Saskaņā ar šo tradīciju, šādi radīto eņģeļu skaits nav ierobežots, un nav būtiski, kā frāze tiek atkārtota— izrunāta, rakstīta vai nodrukāta," skaidro Džo Deiviss.

Šī frāze ir “Subhan Allah” (سبحان الله), ko nosacīti varētu tulkot kā “Aleluja”. Šī frāze tika iekodēta DNS molekulā. Izmantojot jau zināmas DNS sintēzes tehnoloģijas un jaunu paņēmienu augsta blīvuma datu glabāšanai, Džo Deiviss ar līdzstrādniekiem šo eņģeļu radīšanas tekstu atkārtoja daudzos sinhronos simetriskas informācijas slāņos, izvietojot tos uz kniepadatas galviņas. Vairāk par mākslas darbā izmantotajiem DNS kodēšanas principiem un tehnoloģijām var lasīt festivāla Ars Electronica 2021. gada katalogā (Multiplex, cascading DNA-encoding for making angels). 

Tādā veidā uz 0,75 mm lieluma kniepadatas galviņas ir  izdevies satilpināt vairāk nekā divsimt miljonu miljardu eņģeļu.

joe_davis_1.jpg
joe_davis_3.jpg
joe_davis_4.jpg
joe_davis_5.jpg

Šajā darbā, izmantojot jaunās informācijas saglabāšanas iespējas DNS molekulā, Islama mākslas ģeometrija ir pārvērsta bioloģiskā formā. Šī performance ir arī tilts starp mākslu, matemātiku, zinātni un garīgumu to daudzveidībā.

“Ļoti ceram, ka mūsu darbā radīto eņģeļu skaits sniegs mierinājumu pandēmijā, kas prasījusi vairākus miljonus dzīvību. Globalizēto cilvēci mēs saskatām kā vienotu cilti, kas pretstāv sekām, kuras rada pieaugošā ietekme uz vidi un mūsu “labo nodomu” problemātiskā daba. Aiz tiem bieži slēpjas vardarbīgie un iznīcinošie impulsi, kas turpina veidot cilvēces vēsturi,” skaidro Džo Deiviss.

Vairāk par projektu var uzzināt Ešlijas Bellas Klārkas (Ashley Bell Clark) veidotajā filmā "Baitul Ma'mur: House of Angels". 

 

Izstāde ANATOMY & BEYOND Anatomijas muzejā būs apskatāma līdz 31. janvārim. Izstādes kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier, Beļģija/Lielbritānija). Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS (Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques), BIOMAB (Biological and Medical Art in Belgium), ARSIC (Art Researches Science international Collaborations) un MAA (The Medical Artists’ Association of Great Britain). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā Dr. Didzis Gavars.