Pārlekt uz galveno saturu

ANATOMIJA UN ĀRPUS TĀS // ANATOMY & BEYOND
Eleanora Krūka // Eleanor Crook
Ainas no astronauta Atanasija dzīves un vientuļās nāves

me-at-hunterian.jpg
Eleanora Krūka (Eleanor Crook) ir britu tēlniece, kuras interešu laukā ir mirstīgums, anatomija un patoloģiskā anatomija. Viņas darbi izstādīti starptautiski gan tēlotājmākslas, gan zinātnes un medicīnas muzejos. Attēlā redzama māksliniece un viņas veidotais pirmā pasaules kara plastiskās ķirurģijas modelis Hantera muzejā Londonā. Vairāk par viņas darbiem šeit.

eleanor_crook_1.jpg

Izstādei ANATOMY & BEYOND radītais darbs sastāv no skulptūras un vienpadsmit gleznu sērijas, kas vēsta par renesanses laika astronauta Atanasija izcelsmi un piedzīvojumiem. Viņš, sekojot mistiskai vīzijai, pameta Zemi, lai apmeklētu debesis. Taču tur viņš atklāja nevis debesu valstību, bet neizprotamu un bezgalīgu miglāju, galaktiku, melno caurumu un meteorītu ģeogrāfiju.

"Sibilla pareģo piedzimšanu"

eleanor_crook_7.jpg

"Ķermeņa beigas ir ceļojuma sākums"

eleanor_crook_6.jpg

"Ossificans"

eleanor_crook_4.jpg

"Evolūcija: Laika plūsma"

eleanor_crook_11.jpg

"Tava prāta kanjoni"

eleanor_crook_9.jpg

Viņam ceļojot tālāk, laiks izpletās. Viņa ķermenis evolucionēja caur novecošanos un nāvi, pārakmeņošanos un rekombinēšanos ar zvaigžņu putekļiem un viņā ceļojošajiem vīrusiem un baktērijām, pārradot viņu mūžīgajā ceļotājā ar eksplozīvu, ekspansīvu starpzvaigžņu anatomiju.

Radot šo darbu, es vēlējos paust pazemību, jo ikkatrā vēstures brīdī laikmets ierobežo mūsu tehnoloģijas un mūsu ambīcijas ir lielākas par mūsu spējām. Renesanses astronauts simbolizē cilvēces uzdrošināšanos un izgudrotājspēju, kā arī mūsu mirstīgumu un trauslumu kosmosa ceļojuma neizmērojamajā laikā un plašumos.
/Eleanora Krūka/

"Lidojuma trīskāršā vīzija"

eleanor_crook_5.jpg

"Savstarpējā izpēte"

eleanor_crook_13.jpg

"Ķermenis ir prāta bruņas"

eleanor_crook_8.jpg

"Ķermenis izplešas tukšumā"

eleanor_crook_3.jpg

"Sevis paša arheoloģija"

eleanor_crook_12.jpg

"Ceļot tik tālu, lai nonāktu te"

eleanor_crook_10.jpg

"Astronauta Atanasija atliekas"

unnamed-4.jpg

Gleznu un skulptūras skafandru formas un materiāli ir iedomāti. Skulptūra ir veidota no vienkāršiem pārstrādātiem materiāliem — organiskā stikla, koka, vaska, pirītu kristāliem un eļļas krāsas. Attēli gleznās ir daļēji gleznoti, daļēji veidoti kā kolāžas no seniem anatomijas attēliem. Skafandri ir dekoratīvi, izdomāti un nereāli — realitātē tie nebūtu izmantojami.

Gleznojot es domāju par to, kā renesanses inženieris mēģinātu konstruēt skafandru. Ceru, ka šajā sapnī brīnumainā veidā kādu laika sprīdi astronauts dzīvoja un skatīja zvaigznes.
/Eleanora Krūka/

25. augustā Anatomijas muzejā norisinājās starptautisks simpozijs ANATOMY & BEYOND. Eleanoras Krūkas lekcijas How the Future Used To Be (Kāda mēdza būt nākotne) ierakstu iespējams noskatīties šeit:

 

 

Izstāde ANATOMY & BEYOND Anatomijas muzejā būs apskatāma līdz 31. janvārim. Izstādes kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier, Beļģija/Lielbritānija). Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS (Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques), BIOMAB (Biological and Medical Art in Belgium), ARSIC (Art Researches Science international Collaborations) un MAA (The Medical Artists’ Association of Great Britain). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā Dr. Didzis Gavars.