Pārlekt uz galveno saturu

ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS // ANATOMY & BEYOND
Endrū Kārnijs // Andrew Carnie
Sarauts gabalos // Limb from Limb

samazinats_4.png

Endrū Kārnijs ir britu mākslinieks, kurš savas karjeras laikā bieži veidojis radošu sadarbību ar dažādu jomu zinātniekiem. Savos darbos viņš pēta, kā mēs izjūtam sevi un kā šo mūsu pašizjūtu veido un pārveido mūsdienu zinātnes atklājumi, tās izveidotie tēli un idejas. Rezultātā tikuši īstenoti daudzi mākslas un zinātnes saskarsmes projekti: par autismu, epilepsiju un sirds transplantātiem. Endrū Kārnijs daudzus gadus pasniedzis Vinčesteras Mākslas skolā (Winchester School of Art), kā arī vadījis medicīnas mākslas darbnīcas Latvijas Mākslas akadēmijā. Vairāk par Endrū Kārnija darbiem var lasīt šeit.

Par dalību izstādē ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS Endrū Kārnijs izsakās šādi:

“Šis projekts man ļāva sākt darīt ko nebijušu, domāt par to, kāds varētu būtu nākotnes “es” un kādi izaicinājumi veidotos […] Ir cilvēki, kas uzskata, ka cilvēces nākotne nebūs saistīta ar Zemi. Sāku pētīt kosmisko ceļojumu ietekmi uz organismu. Mani meklējumi noveda pie Astronautu dvīņu pētījuma.”

NASA Astronautu dvīņu pētījums tika veikts no 2015. gada marta līdz 2016. gada martam. Pensionējies astronauts Skots Kellijs (Scott Kelly) pavadīja vienu gadu orbitālā lidojumā ap Zemi Starptautiskajā kosmosa stacijā. Tikmēr viņa identiskais dvīnis, arī pensionējies astronauts Marks Kellijs (Mark Kelly), palika uz Zemes. Ģenētiski identiskajiem dvīņiem tika noteikti 10 biomedicīniski lielumi pirms lidojuma, lidojuma laikā un pēc lidojuma. Dvīņu pētījums turpinās vēl aizvien. Tas ļauj novērot izmaiņas, tostarp molekulāras, kas rodas, cilvēkam ilgstoši atrodoties kosmosā. Vairāk par Astronautu dvīņu pētījumā atklāto var lasīt žurnālā Science.

Iedvesmojoties no šī pētījuma, Endrū Kārnijs izstādei ANATOMIJA un ĀRPUS TĀS radīja darbu “Limb from Limb”, kura nozīme latviski būtu tulkojama kā “Sarauts gabalos”.

torn-limb-from-limb-astronaut-twin-study-a-flat_0.png

torn-limb-from-limb-astronaut-twin-study-b-flat.psdy__0.png

“Manas vizuālās idejas sāka veidoties, lasot par bezsvara stāvokļa ietekmi uz cilvēka anatomiju un muskuļu masu, par to, kā bezsvara stāvoklī mainās šķidrumu sadalījums organismā un kā daudzas citas nelielas ietekmes maina Zemes cilvēka anatomiju,” saka Endrū Kārnijs.

Darbs, kas šobrīd apskatāms Anatomijas muzejā, sastāv no diviem meteoroloģiskajiem baloniem, kuri piepūšas un izpūšas dažādos laika intervālos tiklīdz kāds tiem pietuvojas. Baloniem pakāpeniski izplešoties un atkal sagumstot, atklājas kosmosa ceļojumā izmainītā anatomija, kā arī paša mākslinieka vaibsti. “Šīs cilvēka anatomiskās problēmas, kas attīstās, esot kosmosā, man liek aizdomāties, ka mums vajadzētu vairāk rūpēties par savu planētu,” saka Endrū Kārnijs.

dsc_6391-copy_0.jpg
dsc_6405-copy_0.jpg
dsc_6413-copy_0.jpg
dsc_6418-copy_0.jpg
dsc_6409-copy_0.jpg

 

25. augustā Anatomijas muzejā norisinājās starptautisks simpozijs ANATOMY & BEYOND. Endrū Kārnija lekcijas The Edge of Anatomy (Anatomijas robeža) ierakstu iespējams noskatīties šeit:

 

Izstāde ANATOMY & BEYOND Anatomijas muzejā būs apskatāma līdz 31. janvārim. Izstādes kuratore ir medicīnas māksliniece Paskāla Poljē (Pascale Pollier, Beļģija/Lielbritānija). Izstāde tapusi sadarbībā ar AEIMS (Association Européenne des Illustrateurs Medicaux et Scientifiques), BIOMAB (Biological and Medical Art in Belgium), ARSIC (Art Researches Science international Collaborations) un MAA (The Medical Artists’ Association of Great Britain). Projektu atbalsta Beļģijas vēstniecība Zviedrijā un Latvijā, Flandrijas valdības pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs, Vezālija trasts un Beļģijas goda konsuls Latvijā Dr. Didzis Gavars.