RSU Anatomijas muzejs sadarbībā ar māksliniekiem Kristianu Brekti un Aleksandru Breži izdevis ilustrētu katalogu, kas veltīts muzeja neparastākajai kolekcijai – tetovēto ādu kolekcijai.

Anatomijas muzeja kolekcija tapusi 20. gadsimta pirmajā pusē kā mācību materiāls medicīnas studentiem. Kolekcijā savdabīgi izceļas ar mācību procesu šķietami nesaistītā tetovēto ādu kolekcija – trīsdesmit tetovētas ādas preparāti, būtībā pergamenti, kas iestikloti un ierāmēti gadu desmitiem rotājuši Anatomijas muzeja sienas kā ziņkārību rosinoši objekti bez jebkāda cita saglabāta konteksta. Katalogs piedāvā ieskatīties šajos neparastajos objektos un uzzināt to izcelsmes vēsturi.

RSU Anatomijas muzeja vadītāja docente Ieva Lībiete: “Mūsdienās tetovēto ādu kolekcija ir reta liecība par tetovēšanas praksi Latvijas teritorijā 20. gadsimta sākumā. Ādās nolasāma gan tā laika tetovēšanas tehnika, gan lietotie krāsu pigmenti, gan tetovējumu simboli. Vienlaikus šī kolekcija rosina uzdot jautājumus, kādēļ anatomi vēlējušies preparēt, konservēt, izžāvēt, ierāmēt un muzejā eksponēt tetovētu ādu? Kas bijuši šie cilvēki, kuru āda saglabāta?”

Izdevums nopērkams Jāņa Rozes grāmatnīcās.

anatomijas_muzejs_adas_katalogs_02.jpg

Par katalogu

Ādas. Tetovētas ādas preparātu kolekcija Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā. RSU. 80 lpp.
Sastādītāja un tekstu autore: Ieva Lībiete
Ilustrācijas: Kristians Brekte
Salikums: Alekandrs Breže
Foto: Vents Āboliņš
Projekta vadītāja: Ilze Sirmā
Izdevums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstuanatomijas_muzejs_adas_katalogs_06.jpg

RSU Anatomijas muzeja kolekcija ir Nacionālā muzeja krājumu daļa. Muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 6000 dažādu un neparastu objektu. Tie ir cilvēka normālās un patoloģiskās anatomijas preparāti, embrioloģijas, teratoloģijas (iedzimtās anomālijas), salīdzinošās anatomijas kolekcijas, kā arī plašas antropoloģiskā materiāla, kas iegūts izrakumos un ekspedīcijās 20. gs. 20.–30. gados.